FA-902 Cree led lampa
Dosvit bateriek do diaľky
Pri kúpe LED baterky sa rozhodujeme podľa viacerých vlastností daného svietidla. Zvyčajne je to dané predovšetkým účelom, na ktorý bude baterka najčastejšie využívaná. Podľa toho volíme jej veľkosť, hmotnosť, výkon a podobne. Pri výbere vhodnej LED baterky je vhodné vedieť aj to, do akej vzdialenosti s ňou dokážeme efektívne osvetliť priestor.
Tento parameter, dosvit do diaľky, je niekedy z technických parametrov svietidla veľmi ťažké určiť. Dá sa do určitej miery riadiť deklarovaným výkonom v lúmenoch, avšak tento údaj je často pre určenie dosvitu do diaľku nedostačujúci. Niekedy má baterka s výkonom 250 lúmenov dvojnásobný dosvit do diaľky, ako baterka s výkonom 500 lúmenov.
Dosvit do diaľky totiž okrem výkonu baterku v lúmenoch výrazne ovplyvňuje reflektor (jeho priemer, hĺbka, hladký, alebo vrúbkovaný povrch), typ použitej LED diódy (veľkosť diódy a uhol vyžarovania svetla), ako aj farebný odtieň vyžarovaného svetla, nakoľko ľudské oko je na rôzne farby svetla rôzne citlivé.
Spôsob, akým možno pomerne presne určiť dosviť LED baterky je zmerať luxmetrom jej osvetlenie, ktoré lúč baterky vytvorí.
LUMENY
Lúmen (značka: lm) je hlavná jednotka svetelného toku, ktorý je jednou z vedľajších fyzikálnych jednotiek sústavy SI.
Svetelný tok je fotometrická fyzikálna veličina, ktorá označuje svetelnú energiu, ktorú zdroj vyžiari za časovú jednotku, v tomto prípade za 1 sekundu. Je to však energia posudzovaná z hľadiska citlivosti oka na rôzne vlnové dĺžky svetla.
LUXI
Lux značka lx je jednotkou osvetlenosti (alebo intenzity osvetlenia alebo iluminancie alebo staršie len osvetlenia) podľa medzinárodnej sústavy SI. Je to intenzita osvetlenia spôsobená svetelným tokom 1 lúmen dopadajúcim na plochu 1 m2, bez ohľadu na odrazivosť tejto plochy. Alebo inak - Lux je jednotka vyjadrujúca plošnú hustotu dopadajúceho svetelného toku.
Niekoľko typických intenzít osvetlenia
· jasný slnečný deň - 100 000 lx
· zamračené počasie v lete - 20 000 lx
· letný deň v tieni - 10 000 lx
· operačná sála - 10 000 lx
· osvetlenie v TV štúdiu - 1 000 lx
· osvetlenie kancelárie - 500 lx
· osvetlenie chodby - 100 lx
· osvetlenie ulice - 10 lx
· mesačný svit - 0,25 lx
· jasná hviezdna obloha - 0,001 lx
· zamračená nočná obloha bez cudzieho osvetlenia - 0,0001 lx
Príklad: svietidlo, ktoré má 3000 luxov - dosvieti na 90 až 110 metrov.
5000 luxov - na 150 až 170 metrov
10000 luxov - na 200 až 220 metrov
18000 luxov - na 280 až 310 metrov
28000 luxov - na 350 až 370 metrov
70000 luxov - na 450 až 500 metrov
100000 luxov - na 600 až 700 metrov
Starostlivosť o chod svietidla
Svietidlá nie sú len na zábavu. Práve kvalitné a spoľahlivé svietidlo sa môže v okamihu zmeniť na neoceniteľného pomocníka, predovšetkým v krízových a nečakaných situáciách. Svietidlo potrebuje našu starostlivosť. Každej, u nás kúpenej lampe, venujte prosím hlavne pri stálom nosení a používaní aspoň pár minút. Určite sa vám to vráti. Okrem toho, že lampu chránime pred zbytočnými pádmi, nárazmi, extrémnemu teplu, poliatiu chemikáliou a podobne, je treba občas lampu rozobrať a skontrolovať pár detailov.
ZÁVITY
Čiernu vrstvu z nich nezodierame. Za určitý čas sa vytvorí znova. Je to v podstate brus z odierania hliníka. Sú to tie čierne časti na závitoch – nevšímame si to.
Pozrieme sa, či máme v poriadku a či sú vôbec prítomné tesnenia – gumičky pod závitmi. Tzv. O – krúžky. Majú byť na svojom mieste, nesmú byť potrhané. Ak vidíme ich poškodenie, treba gumičky nahradiť!
Ďalej kontrolujte stav závitov. Majú byť namazané! Nie veľa, len mierne – ale je to dôležité. Pokiaľ sú závity suché, či špinavé, zanesené – najprv vyberieme O – krúžky a potom vytrieme celú plochu čistou – jemnou handričkou. Potom jemne a len v malom množstve nanesieme napr. tiež handričkou vrstvu vazelíny, či konzervačného oleja priamo na závity. Je treba prezrieť a skontrolovať všetky!
POZOR. Vazelína, či olej patria len na závity. Nie na kontakty, na pružiny a takisto dávame pozor, aby sa nedostali na okraje tela – tubusu. Práve tieto okraje tela musíme vyčistiť ALKOHOLOM. Musia byť čisté a nezamastené. Prechádza nimi totiž prúd. Tubus lampy nie je len na držanie a na ukrytie baterky!
Na okraje tubusu dávame veľký pozor. Práve ich zamazanie môže spôsobovať problémy – poblikávanie pri svietení, zvýšenie odporu, vybíjanie baterky a tým teda znižovanie výdrže.
Už len hladké rozobratie a poskladanie svietidla bez nepríjemného škrípania zanedbaných závitov je veľký rozdiel.
Ak sa vám náhodou dostane lampa do výrazne prachového prostredia, padne do piesku a podobne, je dobré celú lampu takýmto spôsobom ošetriť.
Na tieto účely používame tzv. deoxidačné činidlá, oleje, výborné a veľmi doporučované neagresívne silikónové vazelíny, spreje. Pri používaní vazelíny je ale napr. dobré z času na čas celú hmotu zotrieť a naniesť novú.
Pozor – Niektoré silikónové oleje bývajú agresívne k tesniacim gumičkám. Tie sa môžu zväčšiť a vyderú sa pri zaťahovaní závitu von, obsahujú totiž rozpúšťadlá. Preto sa pred kúpou mazadla radšej poraďte. Medzi najpopulárnejšie mazadlá patria: Deoxit Gold, Nyogel, obyčajná lekárska vazelína, silikónová pasta El – 20, oleje na reťaze, Coyote Silkal, molybdénový vosk.
KONTAKTY
Rovnako dôležité, ak nie dôležitejšie je ale aj čistenie kontaktov svietidla. Musia byť čisté a prestriekané overeným sprejom, či mazivom.
Starostlivosťou o kontakty zvyšujeme elektrickú vodivosť, odstraňujeme poblikávanie svetla, prechodové odpory. Ošetrené kontakty predlžujú výdrž svietidla! Kontakty môžeme očistiť aj Kontoxom, roztokom Deoxit, Chemsearch NC – 123, vazelínou na kontakty SGB, olej na kontakty SOB. Hlavne nezabudnime, že pri prevádzke svietidla, teda pri jeho ošetrovaní platí – menej je niekedy viac. Mažeme a striekame s citom!
ČISTENIE SKLÍČKA
Na čistenie sklíčka nášho svietidla používame najlepšie tzv. mikrovláknovú utierku. Tú dostanete v každej optike, či predajni s fototechnikou.
Použiť však môžeme aj špeciálny ofukovací balón so štetcom. Prach sa odfúkne a zbytok poutierame štetcom. Sklíčko môžeme umyť vodou a jemne poutierať handričkou.
Niekedy sa nečistoty dostanú aj pod samotné sklíčko – do vnútra reflektora. Ak sa dá rozobrať – pozorne ho otvoríme a rovnakým spôsobom očistíme reflektor.
POZOR – Vnútro samotného reflektora čistíme veľmi opatrne! Môže sa stať, že poškodíme odrazovú vrstvu reflektora. Parametre svietidla – dosvit a výkon sa môžu znížiť!
Lampy FA-902 majú okolo 18000 luxov čo je dosvit cca 300 m
Cree led lampa FA-902 je zoomovacia LED baterka-svietidlo z odolnej hliníkovej zliatiny. Poskytuje rozptýlené svetlo s extra širokým kuželom alebo zaostrený lúč s úzkym kuželom alebo ďalekým dosvitom. Baterka má fukciu Zoom (Floot to throw) pomocou rotačnej hlavy s aretáciou. Ovládanie otočného prstenca je rýchle. Svietidlo pracuje v 3 režimoch: silný-slabý-stroboskop. Obsah balenia: LED lampa, puzdro na lampu, adaptér na 3 x AAA, šnúrka na ruku. baterka 3.7 V - 4200mAh, sieťová nabíjačka 230 V, autonabíjačka 12 V.
creeleddiod@gmail.com !som online nonstop!